Virtual Exploration Grants 2021

AFFILIATES:

  • Lookout Arts Quarry (Bellingham, WA)
  • Port Veritas (Portland, ME)
  • Tofte Lake Center (Ely, MN)

ENSEMBLES:

  • A Host of People (Detroit, MI)
  • ANIKAYA/Akhra, Inc. (Somerville, MA)
  • Antigravity Performance Project (Brooklyn, NY)
  • Applied Mechanics (Philadelphia, PA)
  • Atlantic Pacific Theatre (New York, NY)
  • Bearded Ladies Cabaret (Philadelphia, PA)
  • Betty's Daughter Arts Collaborative (New York, NY)
  • Breath of Fire Latina Theater Ensemble (Santa Ana, CA)
  • Borderlands Theater (Tucson, AZ)
  • Brooklyn Youth Company (Brooklyn, NY)
  • Calling Up Justice (Richmond, CA)
  • Cardinal Cross Arts Co. (Big Stone Gap, VA)
  • Civic Ensemble (Brooktondale, NY)
  • Degenerate Art Ensemble (Seattle, WA)
  • DíaPaSón (Oakland, CA)
  • DNAWORKS (Forth Worth, TX)
  • Duke City Repertory Theatre (Albuquerque, NM)
  • EarSay, Inc. (Sunnyside, NY)
  • ETTA International (Shutesbury, MA)
  • Faultline Ensemble (New Haven, CT)
  • Fidget (Philadelphia, PA)
  • Freestyle Mondays (Brooklyn, NY)
  • Forklift Danceworks (Austin, TX)
  • Four Larks (Chico, CA)
  • Guardians of the Flame Maroon Society (New Orleans, LA)
  • Hand2Mouth (Portland, OR)
  • Hero Theatre (Los Angeles, CA)
  • HimmelMalek Productions (Philadelphia, PA)
  • Hit the Lights! Theater Co. (New York, NY)
  • Ko Theater Works/Ko Festival of Performance (Belchertown, MA)
  • Lightning Rod Special (Philadelphia, PA)
  • LOUD-N. O. Queer Youth Theater Ensemble (New Orleans, LA)
  • Lower Bottom Playaz (Oakland, CA)
  • Mispronounced Performance Exchange (Philadelphia, PA)
  • Mondo Bizarro Productions (New Orleans, LA)
  • New Manifest Theatre (Austin, TX)
  • New York Neo-Futurists (New York, NY)
  • Ninth Planet (Philadelphia, PA)
  • Notch Theatre Company (New York, NY)
  • Nouveau Sud Circus project (Charlotte, NC)
  • Obvious Agency (Philadelphia, PA)
  • Open Flame Theatre (Minneapolis, MN)
  • Pioneers Go East Collective (New York, NY)
  • Ping Chong and Company (New York, NY)
  • Piti Theatre Company (Shelburne, MA)
  • Propagation Project (Tucson, AZ)
  • PUSH Physical Theatre (Rochester, NY)
  • Radical Evolution (Brooklyn, NY)
  • Reading Theater Project (Reading, PA)
  • Really Spicy Opera (Minneapolis, MN)
  • Rising Youth Theatre (Phoenix, AZ)
  • Roadside Theater (Whitesburg, KY)
  • Rogue Artists Ensemble (Los Angeles, CA)
  • Sandglass Theater (Putney, VT)
  • Sojourn Theatre (Milwaukie, OR)
  • Su Teatro (Denver, CO)
  • Superhero Clubhouse (Brooklyn, NY)
  • Swim Pony Performing Arts (Philadelphia, PA)
  • TeAda Productions (Santa Monica, CA)
  • Teatro Luna West (Los Angeles, CA)
  • Thank You So Much For Coming (Detroit, MI)
  • The Carpetbag Theatre (Knoxville, TN)
  • The Breath Project (Palo Alto, CA)
  • The New Wild (Brooklyn, NY)
  • The Relationship (New York, NY)
  • The Space Cadets (San Diego, CA)
  • The Supergeographic Ensemble Theatre (Brooklyn, NY)
  • Theater Mitu (Brooklyn, NY)
  • Theatre Novi Most (St. Anthony, MN)
  • theater simple (Seattle, WA)
  • UNIVERSES (Ashland, OR)
  • Uplift Physical Theatre (Salt Lake City, UT)
  • Vagabond Inventions (New Orleans, LA)
  • Victory Hall Opera (Earlysville, VA)
  • WaxFactory (New York, NY)
  • What Will the Neighbors Say? (Brooklyn, NY)
  • Women's Theatre Festival (Raleigh, NC)
  • Wonderlust Productions (St. Paul, MN)
  • Worm Games (Philadelphia, PA)

INDIVIDUALS:

  • Adam Cooper-Terán (Tucson, AZ)
  • Anastasia Barron (Blue Lake, CA)
  • Antoinette Bianco (Happy Valley, OR)
  • Anu Yadav (North Hollywood, CA)
  • Bronwyn Sims (Williamsville, VT)
  • Carlos Sirah (Los Angeles, CA)
  • Carrie J. Cole (Tucson, AZ)
  • Ella Mock (Chapel Hill, NC)
  • Emily Navarra (Chicago, IL)
  • Erika Phoenix (Greenville, SC)
  • Estela Garcia (Los Angeles, CA)
  • Francesca Chilcote (Washington DC)
  • Gabrielle Civil (Los Angeles, CA)
  • Gamal Abdel Chasten (Greenbrae, CA)
  • Jacinta Yelland (Philadelphia, PA)
  • Jennifer Gillett (Los Angeles, CA)
  • Jorge Alexander Ramos (San Juan, PR)
  • Joseph Ahmed (Philadelphia, PA)
  • Juliana Roth (Nyack, NY)
  • Kāli Quinn (Bisbee, AZ)
  • Khalil LeSaldo (Chapel Hill, NC)
  • Kristina Wong (Los Angeles, CA)
  • Laurie McCants (Bloomsburg, PA)
  • Leonard Cruz (San Antonio, TX)
  • Marty Pottenger (South Portland, ME)
  • Masha Dowell (Los Angeles, CA)
  • Olivia Mia Orozco (Tujunga, CA)
  • Paul S. Flores (San Francisco, CA)
  • Rachel Jendrzejewski (Minneapolis, MN)
  • Rebekah Dawn (Tempe, AZ)
  • Roi "Bubi" Escudero (New York, NY)
  • Ryan Hill (Oakland, CA)
  • Sayda Trujillo (Roswell, NM)
  • Siobhán O'Loughlin (Brooklyn, NY)
  • Tiffany Mills (Brooklyn, NY)

STUDENTS:

  • Adrienne Dawes (Fayetteville, AR)